Hry s knihou

V rámci vyučovania v odbore grafik digitálnych médií sa žiaci 1. ročníka zúčastnili workshopu v knižnici Stredoslovenskej galérie na Dolnej ulici 8 v Banskej Bystrici. Workshop viedla pedagogička Akadémie umení Eva Hnatová, akad. mal. a jeho podstatou bolo vytvoriť tzv. autorskú knihu. Pod týmto pojmom sa skrýva proces interpretácie, kde výtvarnými zásahmi do existujúcich tlačovín vzniká nová kniha – komentovaná, s novými významami a jedinečná. Každá takáto knižka je totiž originálom.

Žiaci mali k dispozícii katalógy umelcov, ktoré galéria pri rekonštrukcii knižnice vyradila a množstvo výtvarných pomôcok. Po úvodnej prezentácii sa všetci pustili do tvorby. Požívali rôzne metódy ako premaľbu, koláž, trhanie, tlač z výšky... Výsledné výstupy rozhodne stáli za to, ako môžete vidieť aj na fotografiách.

Autorka textu: Mgr. art. Marianna Mlynárčiková, ArtD.

Aktivity na výstave Dlhé tiene pred súmrakom, len nejasné zvuky, šepot a ozveny miznúce v krajine

V dnešnej dobe je veľmi dôležité vidieť veci v súvislostiach, kriticky sa nad svetom zamýšľať a skôr spolupracovať ako súťažiť. Praktické ukážky takéhoto prístupu vo forme umeleckého vyjadrenia mali žiaci možnosť preskúmať na výstave mladého autora Denisa  Kozerawského. Kozerawski sa programovo venuje témam komplexných prepojení rasového kapitalizmu, segregácie a násilia voči ľuďom i prírode. Tieto motívy rozvíja v rôznorodých médiách, najmä digitálnych, čiže žiaci mali možnosť vidieť video s využitím 3D modelovania, 3D objekty, manipulovanú fotografiu, autorský zvuk. Zaujímavé boli vizuálne schémy inštitucionálnej segregácie, ktoré vznikali počas workshopov s prevažne rómskymi účastníkmi a sú podkladmi pre počítačovú hru vyvíjanú na Masarykovej univerzite v Brne tímom ľudí z rôznych oblastí umenia a vedy. Spôsob práce prezentovaný v expozícii, nazývaný aj „umelecký výskum“, je vhodným podnetom pre scitlivovanie mladých ľudí a otváranie dialógu, a naši žiaci ho rozhodne ocenili.

Autor: Mgr. art. Marianna Mlynárčiková, ArtD.

Foto: Archív SOŠ IT