Tvoja budúcnosť s nemeckým jazykom

Aj 6. marec 2024 bol bohatý na udalosti. Zatiaľ čo sa žiaci III. a IV. E zúčastnili podujatia, ktoré pre nich pripravila Technická univerzita zo Zvolena, osem ďalších žiakov z tretieho a štvrtého ročníka sa o deviatej hodine vybralo spolu s majsterkou OVY Vlastou Vilhanovou do Centra voľného času Junior v Banskej Bystrici, kde sa konal workshop pod názvom „Tvoja budúcnosť s nemeckým jazykom“, ktorý pripravilo Regionálne centrum kariéry Banská Bystrica. Cieľom tohto podujatia bolo podporiť výučbu nemeckého jazyka a priblížiť následné možnosti uplatnenia na trhu práce.

Toto jedinečné podujatie otvorila Iveta Bušovská z Regionálneho centra kariéry, ktorá poďakovala CVČ Junior za poskytnutie svojich priestorov a privítala predsedu BBSK Ondreja Luntera, podpredsedu za oblasť školstva Mikuláša Pála,  kultúrneho atašé z nemeckého veľvyslanectva v Slovenskej republike Stefana Kruschke a pána Hubera z Goetheho inštitútu v Bratislave. Tiež privítala zástupcov štyroch banskobystrických gymnázií, ktoré mali pripravené propagačné stánky, kde sa mohli žiaci základných škôl, pre ktorých bolo toto podujatie pripravené, zúčastniť vedomostných testov, za ktoré získali odmenu. Pani Bušovská v závere svojho prejavu privítala aj zástupcov troch nemeckých spoločností pôsobiacich na Slovenskom trhu a to Witzenmann, Winkelmann a tiež partner našej školy, spoločnosť Geis SK Zvolen. Nezabudla ani na  zástupcov UMB FF Katedry germanistiky  v Banskej Bystrici a Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici, ktorí tu mali tiež svoje propagačné stánky.

Potom už odovzdala slovo predsedovi BBSK pánovi Ondrejovi Lunterovi. Ten vo svojom prejave poďakoval organizátorom a prejavil radosť z toho, že sa rozširujú kapacity vyučovania nemčiny a tiež nemeckých firiem. Spomenul aj stretnutie s investormi v Bratislave, ktorých sa snažia prilákať sem, do Banskej Bystrice.  Podotkol, že máme ideálne podmienky, aby nemčina mohla byť vyučovaná a je len na študentoch, ako túto príležitosť využijú.

Po príhovore pána podpredsedu BBSK Mikuláša Pála, ktorý hovoril hlavne o potenciáli nášho kraja a potrebe spájať sa a dávať možnosť firmám  neustále vytvárať nové príležitosti, aby tu mladí ľudia ostali, sa slova ujal atašé z nemeckého veľvyslanectva pán Stefan Kruschke. Na prekvapenie všetkých začal hovoriť po slovensky a svoje ďakovné slová adresoval hlavne organizátorom podujatia a vyjadril potešenie z toho, že tu môže byť. Potom spomenul ŠVK v Banskej Bystrici a jej nemeckú čitáreň, gymnáziá a všetky väzby na Nemecko, zdôraznil význam  tohto podujatia a aj to, ako nemčinu spropagovať a zlepšovať.

Nakoniec sa ešte ujal slova Marek Ľupták, ktorý zastrešuje učiteľov nemeckého jazyka ako prezident spoločnosti učiteľov nemeckých jazykov a vo svojom vystúpení podotkol, že každý cudzí jazyk nám pomáha presadiť sa na svetovom trhu a poďakoval BBSK za iniciatívu a snahu  podporovať takéto podujatie.

Potom  už pani Bušovská vyzvala všetkých žiakov, aby sa zúčastnili prezentácie nemeckých firiem spojených s vedomostným kvízom, kvízu FF UMB Banská Bystrica, banskobystrických gymnázií či Centra voľného času JUNIOR v Banskej Bystrici. Našich žiakov zaujali hlavne firmy. Od pani Zuzany Gargulákovej z RCK vo Zvolene , ktorá nás informovala o zámere firmy Winkelmann Group GmbH+Co.KG, sme sa dozvedeli, že je to nemecká firma, ktorá z materskej firmy z nemeckého Ahlenu prichádza na slovenský trh s investíciou 110 mil.€ s predpokladaným počtom 450 zamestnancov vybudovať firmu v Rimavskej Sobote. Tá sa bude zameriavať na výrobu expanzných nádob pre tepelné čerpadlá. Súčasne postavia školu, pretože záujmom firmy je vytvoriť systém duálneho vzdelávania žiakov.

Ďalšou zastávkou bola spoločnosť Witzenmann Slovakia, spol. s. r. o., ktorá je zameraná na výrobu ochranných hadíc pre medicínsku techniku – laserovú techniku, minimálne invazívnu chirurgiu, vákuovú techniku, letectvo, vesmírne letectvo, konštrukcie špeciálnych armatúr, komponenty pre automobilový priemysel vrátane inovatívnych riešení pre elektromobily. Tu sa podarilo   za správne odpovede získať meteorologickú stanicu Karolovi Kyzekovi z III. D triedy. Poslednou nemeckou spoločnosťou bola spoločnosť Geis Slovakia Zvolen, s ktorou už viac ako desaťročie spolupracujeme.  Geis ponúka štandardizované a špecifické dopravné riešenia pre zákazníka, ako aj celý rad logistických riešení. Činnosť firmy nám prezentoval pán Michal Ciprich a tentokrát si darčekovú tašku za správne odpovede odniesol Mário Horváth z III. D triedy. Nemenej zaujímavé boli testy štyroch gymnázií, ktoré si pripravili študenti týchto škôl a tiež test zo znalostí nemeckého jazyka pripravený Centrom voľného času Junior, kde sa žiakom venovala Gabriela Selecká a Zlata Trubanová.

„Úžasne strávené dopoludnie plné zaujímavých a užitočných informácií, príjemných ľudí a výbornej atmosféry.“ Takto zhodnotili svoju účasť na podujatí „Tvoja budúcnosť s nemeckým jazykom“ naši žiaci. Poďakovanie patrí predovšetkým vedúcej regionálneho centra kariéry Martine Kováčovej a tímu RCK Banská Bystrica – Adráne Vaninovej, Jarmile Oravkinovej a Ivete Bušovskej, ktoré celé podujatie profesionálne pripravili, dokázali zaujať všetkých hostí a návštevníkov, a to všetko vo veľmi príjemnej a pohostinnej atmosfére Free zóny, telocvične a oddychovej zóny Centra voľného času Junior. Tešíme sa na ďalšie stretnutia.

Autor: Vlasta Vilhanová, majsterka OVY

Foto: Alexandra Biela, Tamara Hozová, Zuzana Sihelská z III.