Noc literatúry

Dňa 26. 10. – 27. 10. 2023 sa už po druhýkrát na našej škole uskutočnila školská akcia pre študentov i pedagógov s názvom Noc literatúry. Táto zaujímavá udalosť prebehla v rámci Medzinárodného dňa knižníc a pozvala mnohých našich šikovných študentov k nezvyčajnému zážitku.
Žiaci aj pedagógovia zažili počas Noci literatúry veľa zaujímavých aktivít: od čítania ukážok z  obľúbených kníh, cez spoločenské hry, vyrezávanie tekvíc, tanečné kolá až po tú najúspešnejšiu aktivitu, ktorou bola detektívka naživo. Práve táto hraná detektívka a pátranie po páchateľovi spôsobili u žiakov a pedagógov návrat v čase, konkrétne návrat do 20. rokov 20. storočia a všetci sme sa tak stali „deťmi“, aby sme objavili krásu literatúry.
Uvoľnená a príjemná atmosféra úplne zmenila vzťahy medzi žiakmi a pedagógmi, pretože sme sa všetci mohli vidieť v inom svetle. Aj spätná väzba od žiakov potvrdila, že podobných aktivít by sme mohli organizovať viac a určite si chcú Noc literatúry zopakovať. Už teraz je u žiakov veľký záujem zažiť niečo podobné.
A aké sú ich dojmy z noci strávenej v škole?
„Podujatie bolo úžasne spracované, herecké výkony našich učiteľov 11 z 10, úplne na parádu. Na večeru bola fajnová pizza, spánok celkom ušiel. Aktivity boli tiež úžasné a zábavné. Užila som si to veľmi, bolo super!“ Viki Belková z I. B2

„Učitelia, ktorí sa zúčastnili, by mali dostať Oskara. Ich kostýmy, ako aj aktivity, vôbec nesklamali. Obzvlášť veľká pochvala pre pána Vaterku za prerozprávanie Harryho Pottera. Prídem aj na budúci rok.“

„Noc literatúry bola super akcia. Vaterkovo prerozprávanie Harryho Pottera bolo úžasné, priam až impozantné, dychberúce, ohromujúce. Taktiež scénka a detektívka boli veľkolepé, grandiózne, monumentálne až vznešené. Jediné, čo nebolo pompézne, bol spánok, s tým sa ale počítalo. P.S. Pizza bola mňam.“

„Páčilo sa mi: herecký a rozprávačský výkon p. učiteľa Vaterku, herecký výkon p. učiteľky Glutovej, hudobný vkus p. učiteľky Belancovej, prepracovanosť detektívky a to, že som dostal zadarmo kofolu. Nepáčilo sa mi: myšlienka na to, že Miško, Aďo, Samo a ostatní štvrtáci tam už o rok nebudú .“

„Noc literatúry bola super akcia, všetci sme sa zabavili. Jedlo bolo parádne, raňajky tiež. Jedno mínus v programe – príliš dlhá detektívna hra. Ale inak bolo všetko parádne.“ Samuel Chovanec z IV. A

„Noc literatúry je veľmi kreatívny nápad. Veľmi som si to užila. Obdivujem pani učiteľky za ich neskutočné herecké výkony. Celý večer sa mi páčil, spoznala som nových ľudí, určite sa zúčastním aj o rok.“ Táňa Kaducová z II. A

„Bolo to všetko super, program bohovský, priebeh tiež. Super kriminálny príbeh a hlavne herecké výkony učiteľov! Super hry počas programu, takisto po ňom. Nemenil by som nič!“

Autor článku: Mgr. Zuzana Zajacová