Vyskúšali sme si pracovné pohovory

Druhý polrok na odbornom výcviku patrí podnikovému manažmentu. Vytvorili sme si svoje fiktívne firmy, každý podľa svojich predstáv a záujmov, ich súčasťou bol aj personálny manažment. V rámci tohto učiva sme opäť  absolvovali workshop, kde sme mali možnosť vyskúšať si  pracovné pohovory. Stalo sa tak 10. 4. 2024, keď  na naše pracovisko odborného výcviku zavítala PhDr. Angelika Slováková, ktorá má s touto témou bohaté skúsenosti. Na odbornom výcviku sme si vypracovali opis pracovnej pozície a inzerát na pracovné miesto manažéra našej spoločnosti. S pani Slovákovou sme si mali možnosť vyskúšať pracovný pohovor v úlohe  uchádzačov o túto pracovnú pozíciu. Niektoré otázky nás zaskočili, na iné sme vedeli okamžite reagovať. Bola to pre nás veľká skúsenosť, ktorá nám pomohla objasniť veľa nepoznaných vecí a získať mnoho zručností, ale aj dozvedieť sa nové informácie o sebe.

Spolužiak Peťo Kurcz to vnímal takto: ,, Počas workshopu som mal zmiešané pocity. Na jednej strane som sa cítil nervózne, pretože pracovné  pohovory môžu byť trochu stresujúce. Na druhej strane som sa vďaka priateľskej atmosfére cítil pohodlne. Uvedomil som si, že moje komunikačné schopnosti sa dajú ešte zlepšiť, ale tiež som sa tešil, že som sa naučil niekoľko užitočných tipov, ako zvládať pohovor efektívnejšie. Celkovo to bola veľmi prínosná,  zábavná a hlavne nová skúsenosť.“

Svoje pocity vyjadrila aj Simona Vičíková: „Dnešný deň bol zameraný na pracovné pohovory. Myslela som, si že to bude streda ako každá iná, no pani Slováková z nej urobila výnimočný deň. Jej milý a úprimný postoj s príjemným úsmevom v nás vyvolal pocit komfortu. Každý sme mali možnosť vyskúšať si pracovné pohovory, z ktorých sme si veľa zobrali. Nechýbal ani smiech a dobrá nálada. Pri fotení padlo množstvo vtipov, na ktorých sme sa všetci zasmiali. Všetci jej veľmi pekne ďakujeme a vážime si jej voľný čas, ktorý sa rozhodla venovať práve nám.“

Viktória Droppová toto podujatie zhodnotila slovami: „Veľa som sa dnes o sebe dozvedela. Zistila som, že by som mala na sebe viac zapracovať po komunikačnej stránke a, samozrejme, aj sa začať lepšie vyrovnávať so stresovými situáciami. Všetko som si naplno užila a  zistila som aj to,   ako  viem reagovať na rôzne typy otázok. Bolo to veľmi poučné a po tomto podujatí som sa začala na seba pozerať o niečo inak. Som veľmi rada, že som sa mohla niečoho takéhoto zúčastniť, pretože mi to doslova otvorilo oči. Dúfam, že takýchto aktivít bude v budúcnosti viac a viac. Všetci pani Slovákovej ďakujeme za spríjemnenie dňa a za výborný workshop, ktorý nám umožnil  praktické preskúšanie prijímacích pracovných pohovorov.“

Stanislav Sasák mal z workshopu tiež pozitívne pocity. Vnímal to ako hru na pracovné  pohovory na pozíciu zamestnanca, ktorým by v budúcnosti chcel byť. „Snažil som sa tam podať dobrý výkon, ale bral som to aj z pohľadu hravej formy. Dôležité je čerpať z poznatkov ktoré sme sa naučili s pani majsterkou na odbornom výcviku. Bol tam aj podtón stresu, ale snažil som sa s ním vysporiadať. Dopredu som sa nijak na to nepripravoval, chcel som skôr improvizovať,  lebo to je to, čo  ma na tom najviac baví.“

Ďakujeme za možnosť získať skúsenosť, ktorá sa nám v budúcnosti určite všetkým zíde a už dnes sa tešíme na budúcu stredu, kedy budeme v Centre mladých v Banskej Bystrici tvoriť netradičné životopisy a motivačné listy.

Autor: Ján Šimčík a Dominika Jobová, I. E

Foto: Lukáš Medveď, I. E