Študijne oddelenie: 048/4341 222
Nemecko 2018

Nemecko 2018

 

 

 

Erasmus+ / Andreas Gordon Schule Erfurt 2018

Cestovanie je úžasné. Spoznáte nový kraj, novú kultúru, nových ľudí, nový spôsob života a eventuálne aj nový jazyk. Dnes je cestovanie veľmi in a kto necestuje, akoby ani nežil. A prečo cestovať s Erasmom? Kto to je ten Erasmus? V prvom rade je to Erasmus Rotterdamský. Učenec, ktorý veľa cestoval a spoznával svet. V našom prípade to je výmenný program Európskej komisie a rozhodne je jej najúspešnejší.


Aj dvanásť žiakov tretieho ročníka našej školy, Strednej odbornej školy informačných technológií, spolu s dvoma pedagógmi, sa v čase od 4. 6. 2018 do 16. 6. 2018 zúčastnilo na programe Erasmus+. Škola, ktorá sa na dva týždne stala našim domovom, sa volá Andreas Gordon Schule v nemeckom meste Erfurt v centrálnom Nemecku - Durínsku, (nem. Freistaat Thüringen). Thüringen je spolková krajina v strede Nemecka s rozlohou 16 175 km² a s 2,5 mil. obyvateľmi. Na východe a juhovýchode hraničí so Saskom, na severe a severovýchode so Saskom-Anhaltskom , na severozápade s Dolným Saskom, na západe s Hesenskom , na juhu s Bavorskom . Jej hlavné mesto je Erfurt.


Projekt, ktorí naši žiaci riešili, sa volal Model čističky odpadových vôd. Úlohou našich žiakov bolo vyriešiť dve úlohy. Prvá úloha bola vymodelovať a na 3D tlačiarni vytlačiť modely jednotlivých blokov ČOV. Druhá úloha bola naprogramovať počítač Arduino tak, aby sa pomocou potenciometra rozsvecovali LED diódy na jednotlivých blokoch a krokové motory nastaviť tak, aby sa spúšťali po nastavených časových úsekoch. Aby žiaci mali predstavu, ako čistička pracuje, navštívili sme čističku neďaleko mesta Erfurt. Tu si žiaci vypočuli odborný výklad činnosti ČOV a vykonali exkurziu v areáli čističky. Potom nasledovalo skutočné modelovanie a tlačenie na 3D tlačiarni, programovanie a ladenie programu do finálnej podoby. Výsledok svojej práce potom naši žiaci odprezentovali pred riaditeľom AGS, p. Pohlemanom, pedagógmi a žiakmi AGS. Vo svojom príhovore riaditeľ AGS, p. Pohleman, vysoko ocenil prácu našich žiakov, ich záujem o zadanú tému a poďakoval sa všetkým za príkladný prístup k zadanej problematike. Projekt Erasmus+ nie je len riešenie zadanej témy, ale aj spoznávanie nových priateľov, spoznávanie krajiny, jej histórie, kultúrnych pamiatok, výmena skúseností, a taktiež príležitosť naučiť sa nový jazyk, prípadne sa v ňom zlepšiť.
Ako sa hovorí: „Je čas prísť, ale je aj čas odísť.“ Po štrnástich dňoch sa náš pobyt v Erfurte končí. Tešíme sa domov, na svojich kamarátov a priateľov, ale ťažko sa nám odchádza od nových priateľov, s ktorými sme strávili prekrásne chvíle v škole aj mimo nej. Auf Wiedersehen Erfurt, auf Wiedersehen všetci, ktorí ste s nami v Erfurte boli: Jozef Acs, Marcel Banár, Dominik Bobák, Michael Ftáček, Martin Marcinek, Henrieta Serafínová - žiaci III. D triedy; Andrea Bačíková, Natália Bednárová, Michal Mareta, Dávid Peprik - žiaci III. A triedy; Tomáš Krjak, Lucia Laurová - žiaci III. E triedy a Mgr. art Matej Opálený, Ján Kasan - majstri odbornej výchovy.

Autor: Ján Kasan, majster OV

Archív blogu GD a SP

GDM Blog - Aktuality z novýh médií

PM Blog - Aktuality

Dnes je
19.01.2019
a meniny má Mário,Drahomíra
Srdečne gratulujeme a prajeme veľa študentských úspechov.

Venujte nám 2 %

Milí zamestnanci, rodičia a priatelia našej školy,

aj vy môžete podporiť Strednú odbornú školu informačných technológií. Každý jeden z vás môže prispieť. Stačí, ak vyplníte vyhlásenie, ktorým poukážete 2 % zo zaplatenej dane práve nášmu združeniu. Tlačivo s vyplnenými údajmi nášho združenia máte v prílohe tohto listu.

2 % z dane môže združeniu poukázať každý, kto má príjem. Chceli by sme vás preto poprosiť, aby ste sa o možnosti pomôcť našej škole porozprávali aj vašim blízkym (rodine, priateľom).

pdf

Kontaktujte nás

V prípade akýchkoľvek otázok  nás kontaktujte:

 

Nájdite nás

Sme aj na sociálnych sieťach. Buď s nami v kontakte a klikni.