Hry s knihou

V rámci vyučovania v odbore grafik digitálnych médií sa žiaci 1. ročníka zúčastnili workshopu v knižnici Stredoslovenskej galérie na Dolnej ulici 8 v Banskej Bystrici. Workshop viedla pedagogička Akadémie umení Eva Hnatová, akad. mal. a jeho podstatou bolo vytvoriť tzv. autorskú knihu. Pod týmto pojmom sa skrýva proces interpretácie, kde výtvarnými zásahmi do existujúcich tlačovín vzniká nová kniha – komentovaná, s novými významami a jedinečná. Každá takáto knižka je totiž originálom.

Žiaci mali k dispozícii katalógy umelcov, ktoré galéria pri rekonštrukcii knižnice vyradila a množstvo výtvarných pomôcok. Po úvodnej prezentácii sa všetci pustili do tvorby. Požívali rôzne metódy ako premaľbu, koláž, trhanie, tlač z výšky... Výsledné výstupy rozhodne stáli za to, ako môžete vidieť aj na fotografiách.

Autor: Mgr. art. Marianna Mlynárčiková, ArtD.

Foto: Archív SOŠ IT